Dr Rafał BATKOWSKI

Dyrektor Wykonawczy ds. Kontroli i Bezpieczeństwa, ORLEN
Były Komendant Wojewódzki Policji na Mazowszu i w Wielkopolsce. Odpowiadał za współpracę międzynarodową Policji, pełnił funkcję członka zarządu Europolu, a wcześniej m.in. Naczelnika Zarządu Operacji Antyterrorystycznych w Komendzie Głównej Policji. Odpowiadał za bezpieczeństwo lotniska Chopina w Warszawie oraz był ekspertem w wielu projektach unijnych dot. zagrożeń terrorystycznych i bezpieczeństwa publicznego. Ukończył m.in. Uniwersytet Warszawski i Akademię Obrony Narodowej. Autor wielu publikacji z dziedziny bezpieczeństwa.
Rozwiń Zwiń

Gen. bryg. dr Mieczysław BIENIEK

Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Generał Bieniek jest Szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz oficerem wojsk specjalnych i wojsk powietrznodesantowych.

Swoją karierę rozpoczął w wojskach powietrznodesantowych, gdzie przeszedł przez niemal wszystkie stanowiska dowódcze, od dowódcy
plutonu do dowódcy batalionu, dowodząc zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Były między innymi dowódcą 18 bielskiego batalionu
powietrznodesantowego, a w 2013 roku został wyselekcjonowany jako oficer wojsk specjalnych.

Jest instruktorem spadochronowym wojsk powietrznodesantowych klasy mistrzowskiej.

W wojskach specjalnych, początkowo w Dowództwie Wojsk Specjalnych, a następnie w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, jako Szef J5 zajmował się planowaniem operacyjnym i planowaniem rozwoju. W latach 2018-21 był Szefem Pionu Planowania - Zastępcą Szefa Sztabu ds. Planowania Operacyjnego. Ponadto w czasie służby w wojskach specjalnych 2016 wyznaczony jako Dowódca I zmiany
Polskiego Kontyngentu Wojsk Specjalnych w Iraku w Operacji INHERENT RESOLVE, gdzie podporządkowane mu elementy wojsk specjalnych realizowały zadania w Iraku, Kuwejcie i Jordanii.

W okresie 2018-19 był także Zastępcą Szefa Sztabu w Sojuszniczym Komponencie Operacji Specjalnych w Afganistanie (NATO Special Operation Component Command Afghanistan - NSOCC-A). Swoje obowiązki pełnił również w Dowództwach NATO, między innymi w Komponencie Lądowym Heidelbergu jako specjalista wojsk specjalnych oraz w Dowództwie Połączonym w Brunssum (JFC BS) jako Szef Oddziału Planowania J5, gdzie trzykrotnie stał na czele Grupy Planowania Operacyjnego (Joint Operational Planning Groupe). W latach 2023-24 był także głównym specjalistą Dowódcy 2 Korpusu Polskiego w Krakowie, a od marca 2024 wyznaczony na Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2, w tym samym roku mianowany do stopnia generała brygady.

Jest absolwentem: Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Defense Resources Management Institute (DRMI) w Monterey, oraz elitarnego kursu RANGER w Armii Stanów Zjednoczonych, co daje mu przywilej noszenia żółto-czarnej naszywki na lewym ramieniu. W 2017 roku w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie uzyskał tytuł doktora nauk w
dziedzinie obronności. Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w ASzWoj.

Uczestnik i weteran wielu misji poza granicami kraju między innymi w Bośni i Hercegowinie (SFOR), Afganistanie (ISAF, RSM) oraz Iraku (OIR), za co został wielokrotnie odznaczony między innymi medalem NATO jak i Armii Stanów Zjednoczonych w tym Bronzową Gwiazdą (US Bronze Star). Jako instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej ma na swoim koncie ponad blisko 800 skoków.
Marząc przed laty o karierze sportowca jego pasją jest sport: CrossFit, narciarstwo oraz snowboarding, ponadto pływa na windsurfingu i kitesurfingu, posiada cywilną licencję spadochronową jak i z sukcesem ukończył wiele maratonów, a ostatnio 70.3 IRONMAN.

Generał Bieniek jest żonaty i ma troje dzieci, nastoletnią córkę i dwóch dorosłych synów, którzy postanowili kontynuować tradycje rodzinne i wstąpili do wojska, obaj są oficerami wojsk powietrznodesantowych.
Rozwiń Zwiń

Øystein BØ

Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce
Edukacja:
1989: Cand. Jur., Uniwersytet w Oslo (odpowiednik doktoratu z prawa)
1980: Szkoła oficerska piechoty, armia norweska
2013: Norweski Uniwersytet Obrony, kurs informacyjny

Sierpień 2023: Ambasador w Rzeczypospolitej Polskiej

Wrzesień 2022 - sierpień 2023: Specjalny Przedstawiciel ds. polityki bezpieczeństwa państw nordyckich i bałtyckich

Sierpień 2018 - sierpień 2022: Ambasador, Stały Przedstawiciel Norwegii w Radzie Północnoatlantyckiej, NATO

Grudzień 2017 - lipiec 2018: Starszy doradca, Sekcja Polityki Bezpieczeństwa i Ameryki Północnej

Październik 2013 - listopad 2017: Sekretarz stanu w norweskim Ministerstwie Obrony (zastępca ministra obrony)

Wrzesień 2010 - październik 2013: Szef Departamentu Międzynarodowego i Stały Sekretarz Stałego Komitetu ds.
Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony, Stortinget (norweski parlament)

Sierpień 2006 - sierpień 2010: Minister, Zastępca Stałego Przedstawiciela, Stałe Przedstawicielstwo Norwegii przy NATO.
Stałe Przedstawicielstwo Norwegii przy NATO

Lipiec 2002 - lipiec 2006: Szef Gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych

Grudzień 2001 - lipiec 2002: Zastępca Dyrektora Generalnego, Szef Sekcji OBWE/WPZiB
Sekcja, Departament Europejski

wrzesień 2000 - grudzień 2001 Zastępca Dyrektora Generalnego, Departament Polityki Europejskiej

czerwiec 2000 - wrzesień 2000 Zastępca Dyrektora Generalnego, Departament Planowania i Oceny Polityki
Planowania Polityki i Ewaluacji, Kierownik Jednostki Koordynacyjnej Paktu Stabilizacji / OBWE

Czerwiec 2000 - lipiec 2002 Koordynator Krajowy, Pakt Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej
Rozwiń Zwiń

Jakub BUDZYŃSKI

Prezes PIMEW
Prezes Zarządu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej, wieloletni Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, konsultant branżowy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, aktywny promotor rozwoju sektora offshore wind w regionie Morza Bałtyckiego, były członek zespołów projektowych m. in. RWE oraz Simply Blue Group.

Ekspert w dziedzinie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz regulacji rynku polskiego w tej dziedzinie, związany od początku kariery zawodowej z sektorem morskiej energetyki wiatrowej.

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Specjalista w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej, regulacji dotyczących sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i zagranicą. Doradca i konsultant w dziedzinie budowy łańcucha wartości w sektorze offshore wind oraz wczesnego etapu developmentu projektu morskiej farmy wiatrowej w polskich warunkach prawno-rynkowych.

Współautor propozycji rozwiązań regulacyjnych i systemowych dla polskiego sektora offshore wind. Doświadczony w praktyce realizacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Współautor ustawowej koncepcji promowania tzw. local content w łańcuchu dostaw dla bałtyckich projektów morskich farm wiatrowych, aktywny uczestnik prac nad treścią Ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (tzw. Ustawa Offshore) z dn. 17.12.2020 r.

Jeden z inicjatorów oraz autorów Porozumienia Sektorowego na rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce (Polish Offshore Wind Sector Deal), podpisanego w dniu 15.09.2021 roku w Warszawie przez ok. 200 podmiotów, na czele z przedstawicielami rządu oraz największych podmiotów działających w skali globalnej na rynku projektów morskich farm wiatrowych oraz w łańcuchu dostaw.
Rozwiń Zwiń

Krzysztof Czopek

Kierownik Działu Eksploatacji Gazociągu Podmorskiego Baltic Pipe, GAZ-SYSTEM
Związany z GAZ-SYSTEM od 2019 roku, kiedy to rozpoczął pracę w Pionie Baltic Pipe odpowiedziałbym za budowę gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Od 2021 zaangażowany w przygotowanie gazociągu podmorskiego do eksploatacji a od uruchomienia przesyłu w październiku 2022 kierujący zespołem odpowiedziałbym za eksploatację i zarządzanie integralnością gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.

Poprzednio przez 11 lat pracował na wielu stanowiskach od inżyniera projektanta po kierownika działu projektowego w globalnej firmie technologicznej dostarczającym zaawansowane rozwiązania dla klientów z branży OilGas na całym świecie.
Absolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, oraz wielu studiów podyplomowych min. inżynierii gazownictwa, automatyki, zarządzania projektami i projektowania CAD. Inżynier, kierownik projektów i manager, z ponad 20-letnim doświadczeniem, udokumentowanym udziałem w projektach w Polsce i za granicą.
Rozwiń Zwiń

Piotr CZOPEK

Dyrektor ds. Regulacji PSEW
Absolwent politologii w zakresie studiów europejskich na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w zakresie Globalizacji oraz Bezpieczeństwa Energetycznego.

Od 2008 r. pracownik Ministerstwa Gospodarki, następnie Ministerstwa Energii, gdzie w Departamencie Energetyki, a następnie Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej zajmował się zagadnieniami związanymi z rozwojem OZE oraz energetyką rozproszoną, prosumencką. Od 2019 r. jako dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej (Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii) w Ministerstwie Energii, a następnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Ministerstwie Klimatu i Środowiska wdrażał koncepcję klastrów energii oraz tworzył regulacje wspierające rozwój energetyki rozproszonej. Ponadto, nadzorował prace związane z planowaniem rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz tworzeniem warunków prawnych dla ich dalszego funkcjonowania, w tym w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Od stycznia 2021 r. jako dyrektor ds. regulacji, a obecnie jako wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zajmuje się kwestiami związanymi z promowaniem rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, w tym realizacji polskich projektów morskich farm wiatrowych. Od 2022 r. współpracuje z Fundacją RE-Source Poland Hub promując wykorzystanie kontraktów cPPA w kontekście rozwoju projektów OZE oraz wykorzystania zielonej energii w przedsiębiorstwach. Od 2023 pełni również funkcję Wiceprezesa Fundacji Wind Industry Hub.
Rozwiń Zwiń

Karolina DUBIS

Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego Ministerstwa Obrony Narodowej
Doktor w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie, dyplom MBA, wcześniej Naczelnik Wydziału ds. Terroryzmu i Przestępczości Zorganizowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ekspert w obszarze odporności państwa, obronności i zarządzania kryzysowego z doświadczeniem w zakresie systemu reagowania NATO, były przedstawiciel RP w grupach doradczych przy Unii Europejskiej, audytor wiodący systemu zarządzania ciągłością działania.
Rozwiń Zwiń

Jakub DULSKI

Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował także w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH). Pierwsze doświadczenie zdobył w dziale prawa inwestycyjnego jednej z warszawskich kancelarii prawnych. Pomysłodawca, współzałożyciel oraz członek zarządu Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki, mającej działać na rzecz sprzyjającej przedsiębiorcom legislacji oraz badania ekonomicznych skutków regulacji. W latach 2013-2015 jako pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości doradzał ministrowi i wspierał prace legislacyjne m.in. w obszarze nowego prawa restrukturyzacyjnego. W 2015 roku zatrudniony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy koordynatorze ds. służb specjalnych. W latach 2016-2024 pracował w sektorze prywatnym, zajmując się przede wszystkim bezpieczeństwem podmiotów gospodarczych, bezpieczeństwem IT, sprzedażą usług z tego obszaru oraz wywiadem gospodarczym. Doradzał także zarządom podmiotów gospodarczych jednostek samorządu terytorialnego.

W ostatnim czasie wspierał zarządy spółek z grupy ARP, w tym Energomontaż - Północ Gdynia S.A. Ekspert w obszarach bezpieczeństwa państwa, w tym energetyki i obronności. Przed wyborem na wiceprezesa ARP pełnił funkcje dyrektora Departamentu Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Rozwiń Zwiń

Tom ELVIUS-BRISSON

Attaché Obrony Ambasady Królestwa Danii
Rozwiń Zwiń

Per OLAF FOSS

Senior Advisor Marine Security, Equinor
Ukończył Norweską Akademię Marynarki Wojennej w 1987 roku. Przez kilka lat służył jako oficer okrętu podwodnego, a następnie dołączył do Norweskiego Krajowego Połączonego Dowództwa jako oficer sztabowy ds. współpracy morskiej i wytycznych dla żeglugi (NCAGS).
Dołączył do Equinor w 2008 r. i obecnie zajmuje stanowisko starszego doradcy ds. bezpieczeństwa morskiego.

W latach 2018/19 miał 5 miesięcy urlopu od Equinor, aby służyć w Kwaterze Głównej NATO na morzu (MARCOM) w Northwood w Wielkiej Brytanii jako oficer sztabowy w Centrum Żeglugi NATO.
Rozwiń Zwiń

Stanisław GAWŁOWSKI

Szef Senackiej Komisji Klimatu
Senator RP X i XI kadencji.
Poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji.
Od 16 listopada 2007 r. do 15 czerwca 2015 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.
Rozwiń Zwiń

Tomas GODLIAUSKAS

Wiceminister Obrony Narodowej, Republika Litwy
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
2019 – 2024 Doradca Prezydenta Republiki Litewskiej ds. bezpieczeństwa narodowego, Kancelaria Prezydenta Republiki Litewskiej
2023 –2024 Sekretarz Rady Koordynacyjnej Obrony Narodowej
2019 – 2020 Sekretarz Państwowej Rady Obrony
2018 - 2019 Zastępca dowódcy sił lądowych ds. logistyki
2002 – 2018 Litewskie Siły Zbrojne
Oficer litewskich sił zbrojnych
Różne stanowiska w jednostkach Brygady Piechoty Żelazny Wilk, Sztabie Obrony i Kancelarii Litewskich Sił Zbrojnych
Udział w międzynarodowych operacjach w Afganistanie

WYKSZTAŁECENIE:
Kurs bezpieczeństwa narodowego i obrony
Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej i Generał Jonas Žemaitis
Litewska Akademia Wojskowa
Studia wojskowe na poziomie operacyjnym
Kolegium Dowództwa i Sztabu Generalnego Armii Stanów Zjednoczonych
Kurs planowania operacyjnego logistyki wojskowej
Szkoła NATO w Oberammergau, Niemcy
Master of Business Administration (MBA)
Litewska Akademia Wojskowa im. generała Jonasa Žemaitisa
Studia wojskowe na poziomie taktycznym
Litewska Akademia Wojskowa im. generała Jonasa Žemaitisa
Licencjat z administracji publicznej
Litewska Akademia Wojskowa im. generała Jonasa Žemaitisa

JĘZYKI: Litewski, Angielski, Rosyjski.
STAN CYWILNY: żonaty, troje dzieci.
Rozwiń Zwiń

Gen. Grzegorz GRODZKI

Generał brygady (rezerwy), właściciel firmy HENERGIA
Generał brygady (rezerwy) Grzegorz GRODZKI – właściciel firmy HENERGIA

Po zakończeniu 32 lat służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i przejściu do rezerwy w stopniu generała brygady dowodzącego 6 Brygadą Powietrznodesantową z Krakowa, generał przeszedł płynnie w aktywność zawodową poza wojskiem. Od 2022 roku pracuje dla firmy związanych z OZE, infrastrukturą militarną oraz sprzedażą sprzętu wojskowego.

Świetne przygotowanie teoretyczne na 3 uczelniach zagranicznych w Stanach Zjednoczonych i NATO w Rzymie pomogły właściwie zarządzić zmianą w życiu i zmianą w firmach. Pobyt na 3 misjach w tym dwóch bojowych w Afganistanie pozwolił na stawianie czoła wyzwaniom
w niepewności i ryzyku. Strategiczne przygotowanie pozwoliło wybrać najciekawszy kierunek studiów zbliżony do walki i długiego wysiłku, czyli transformacje energetyczną polskiej gospodarki. Od pierwszego dnia rezerwy rozpoczęła się realizacja planu związanego z energią odnawialną. Wiedza uzupełniona studiami MBA na Politechnice Śląskiej pozwoliła poznać kolejnych pracodawców takich jak TRAP FORCE, MULTICONSULT POLSKA, BELECTRIC Gmbh i osoby zainteresowane bezpieczeństwem narodowym w aspekcie energetycznym oraz infrastruktury krytycznej. Działania wojenne prowadzone na Ukrainie były dodatkową zachętą do analizy zmian w zakresie potrzeb wykorzystania energii odnawialnej na polu walki jaki i energii elektrycznej, na którą rośnie zapotrzebowanie.

Uczestnictwo w konferencjach, targach oraz panelach dyskusyjnych pomaga w dalszym zgłębianiu praktycznej wiedzy i znajomości. Marzeniem generała jest zostanie „generałem polskiego wodoru” w aspekcie zarządzania przedsiębiorstwem lub firmą, w której ludzie przyczynią się do dekarbonizacji i konkurencyjności polskiej gospodarki wodorowej w Europie ma dużą skalę.

Grzegorz Grodzki uwielbia saunowanie na Kociewiu (jezioro Kałębie) w gronie znajomych i ludzi z otwartymi umysłami bez względu na pogodę.
Rozwiń Zwiń

Jarosław GRZYWIŃSKI

Prezes Zarządu NASK S.A.
Obecnie Prezes Zarządu NASK S.A. oraz Szef Rynków Kapitałowych w Business Centre Club. Były Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, radca prawny, członek rad nadzorczych spółek publicznych i niepublicznych. Ekspert w projektach technologicznych, rynków kapitałowych, corporate finance oraz finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych.

Rozwiń Zwiń

Wojciech JAKÓBIK

Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego
Rozwiń Zwiń

Wiceadm. Krzysztof JAWORSKI

Dowódca Centrum Operacji Morskich -Dowódca Komponentu Morskiego
Kontradmirał (OF-7) Krzysztof „Kris” Jaworski urodził się w 1966 r. i jest absolwentem polskiej Akademii Marynarki Wojennej z 1990 r. z tytułem magistra nawigacji i uzbrojenia morskiego. Dodatkowo posiada tytuł magistra Strategii Zasobów Narodowych uzyskany na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie (2015). Ponadto RADM Jaworski ukończył Naval War College w Newport, RI w 1998 roku. Przez ostatnie 28 lat zajmował wiele stanowisk dowódczych i sztabowych.

Jego podróże morskie obejmowały stanowisko dowódcy korwety klasy Tarantul; oficera sztabu flotylli i dywizjonu oraz szefa sztabu. Wreszcie, w 2007 roku został mianowany dowódcą Dywizjonu Szybkich Łodzi Patrolowych i awansowany do stopnia kapitana.
Na lądzie kmdr Jaworski pełnił obowiązki starszego doradcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także służył w Morskim Oddziale Operacyjnym N-3 w Sztabie Marynarki Wojennej RP.
Jego misja operacyjna obejmowała stanowisko szefa sztabu, zastępcy ds. operacji wsparcia, misji szkoleniowej NATO w Afganistanie, Kabul.

Następnie został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Zarządu Uzbrojenia, Inspektorat Marynarki Wojennej, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pełnił również obowiązki szefa sztabu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (2015) oraz dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni (2016),
Świnoujście (2015) oraz dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni (2016). Następnie w listopadzie 2016 roku został awansowany na stopień oficera flagowego. Obecne stanowisko Dowódcy Komponentu Morskiego objął w maju 2018 roku
a w sierpniu został awansowany do stopnia kontradmirała.


Nagrody i odznaczenia Jaworskiego obejmują Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Gwiazdę Afganistanu, Złoty Medal za Zasługi. Medal za Długoletnią Służbę, Gwiazdę Afganistanu, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medal Non-Article 5 Medal Pro Patria oraz inne odznaczenia osobiste, resortowe i służbowe.

RADM Jaworski i jego żona są szczęśliwym małżeństwem od ponad 30 lat i mają dwóch dorosłych synów. Jest aktywnym biegaczem długodystansowym. Interesuje się historią morską, w szczególności zaangażowaniem Polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej.
Rozwiń Zwiń

Katarzyna KAŹMIERSKA

Dyrektor Departamentu Rozwoju w PGE Baltica
Radca prawny z wykształceniem prawniczym i ekonomicznym. Jej doświadczenie obejmuje regulacje sektora energetycznego i finansowego, a także transakcje na rynkach kapitałowych. W ostatnim czasie skupiała się na identyfikacji i mitygowaniu ryzyk prawnych i regulacyjnych związanych z wejściem inwestorów na polski rynek OZE oraz doradztwie w zakresie struktury transakcji. Doradzała inwestorom w obszarze odnawialnych źródeł energii, spółkom energetycznym i dostawcom technologii w dziedzinie energetyki jądrowej. Wcześniej związana z PGE, gdzie pełniła funkcję kierownika jednostki ds. regulacyjnych – w tym czasie zaangażowana, między innymi, w analizę i ocenę wpływu projektów polityk sektorowych i ustaw istotnych dla sektora energetycznego na kluczowe obszary działalności grupy kapitałowej, a także w proces uzyskiwania pozwoleń dla kluczowych inwestycji grupy kapitałowej. Przed dołączeniem do PGE przez prawie 10 lat pracowała w międzynarodowych kancelariach prawnych, gdzie zdobyła szerokie doświadczenie w transakcjach na rynkach dłużnych i kapitałowych, w prywatnych i publicznych transakcjach fuzji i przejęć, w zakresie regulacji finansowych i ogólnego doradztwa korporacyjnego.
Rozwiń Zwiń

Sebastian KLUSKA

Dyrektor SAR – Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – Gdynia
Doświadczony oficer pożarnictwa i ratownik wodny, pasjonat ratownictwa, Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni

Pierwsze wykształcenie ratownicze uzyskał w 1998 roku w Ochotniczej Służbie Ratowniczej w Lęborku. W latach 2000 - 2003 pełnił służbę wojskową w korpusie służby medycznej jako sanitariusz z jednostce wojskowej w Nowym Dworze Wejherowskim. W latach 2004 - 2006 pracuje zawodowo w Dublinie i dodatkowo jako ochotnik służy w Auxillary Fire Service w Dublin Civil Defence. W latach 2006 - 2020 pełnił służbę jako strażak – ratownik, kierowca oraz dyżurny stanowiska kierowania w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku, od 2000 roku strażak w miejscowej OSP od 2012 również jako komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie. W roku 2017 uzyskał wykształcenie wyższe na kierunku zarządzanie kryzysowe oraz zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. W 2019 - 2022 pracuje jako wykładowca w Zakładzie Zarządzania Kryzysowego Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego na Akademii Pomorskiej w Słupsku. W 2020 został Dyrektorem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Akademię Pożarniczą w Warszawie.

W 2023 ukończył międzynarodowy kurs zarzadzania kryzysowego incydentami na morzu w Noumea Nowa Kaledonia.

Rozwiń Zwiń

Olga KOSHARNA

Ekspert ds. zabezpieczania i odbudowy infrastruktury energetycznej
Ekspert w dziedzinie energetyki. Przez 10 lat pracowała w Państwowym Urzędzie Regulacji Energii Atomowej Ukrainy (Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej Ukrainy). Zajmowała czołowe stanowiska we współpracy z międzynarodowymi organizacjami atomowymi (MAEA, WENRA, Euratom), zagranicznymi organami nadzoru jądrowego i operatorami elektrowni jądrowych.

Pracowała jako czołowy badacz w Narodowym Instytucie Studiów Strategicznych.
Była członkiem Rady Publicznej w ramach Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowej Ukrainy.
Kierowała dyrekcją ds. mediów Stowarzyszenia „Ukraińskie Forum Jądrowe”, które obejmuje kluczowe przedsiębiorstwa jądrowego kompleksu przemysłowego (Przedsiębiorstwo Państwowe „NAEC »Energoatom«, Koncern Państwowy »Paliwo Jądrowe«, Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowych Ukrainy, SSP »Czarnobylska Elektrownia Jądrowa« itp.)

Obecnie specjalizuje się w tematyce aktów terroryzmu nuklearnego Federacji Rosyjskiej w odniesieniu do obiektów jądrowych na Ukrainie, przejęcia elektrowni jądrowych w Zaporożu i Czarnobylu, kwestii likwidacji elektrowni jądrowej w Zaporożu, współpracy Ukrainy z MAEA i ONZ w kwestii rejestrowania rosyjskich naruszeń międzynarodowego prawa nuklearnego.
Rozwiń Zwiń

Kacper KOSTRZEWA

Dyrektor projektu BC-Wind Ocean Winds
Dyrektor projektu BC-Wind Ocean Winds odpowiedzialny za inwestycje Ocean Winds w Polsce.
Posiada rozległe doświadczenie w nadzorowaniu i rozwoju projektów morskiej energetyki wiatrowej.
Związany z Ocean Winds od początku inwestycji tej spółki w Polsce, wcześniej od 2012 do 2020 roku związany z EDP Renewables, gdzie odpowiadał za rozwój projektów lądowej i morskiej energetyki wiatrowej w Polsce od fazy planowania lokalizacyjnego i finansowania po pełny rozwój i wdrożenie.

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz VIA University College w Danii gdzie uzyskał dyplom BA (Mechanical Engineering).
Rozwiń Zwiń

Dr hab. Tomasz MICHALAK

Ideas NCBR, projekt R-GRID
Lider samodzielnego zespołu badawczego „AI dla bezpieczeństwa” w IDEAS NCBR oraz wykładowca na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie kariery naukowej prowadził badania na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, w Szkole Inżynierii i Informatyki Uniwersytetu w Southampton, na Wydziale Informatyki Uniwersytetu w Liverpoolu oraz Wydziale Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu w Antwerpii. Obecnie, między innymi, Co-Director w projekcie "R-GRID: AI algorithms for Threat Prediction and Power Grid Protection" z grantem NATO oraz ekspert w projekcie europejskim EU-CIP dot. ochrony infrastruktury krytycznej w EU.
Rozwiń Zwiń

Daniel MORTENSEN

Strategic Environment, Permitting & DefenceSenior Project Manager, Qrsted
Doświadczenie w duńskich siłach zbrojnych z okrętami podwodnymi, siłami specjalnymi i międzynarodową współpracą zbrojeniową, a następnie 13 lat w morskiej energetyce wiatrowej w zakresie rozwoju i realizacji projektów.
Rozwiń Zwiń

Miłosz MOTYKA

Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Z wykształcenia jest magistrem inżynierem środowiska, absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zaangażowany w działalność społeczną, w latach 2017-2023 pełnił funkcję prezesa Forum Młodych Ludowców. Absolwent Szkoły Liderów Politycznych. Od 2019 roku rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Rozwiń Zwiń

Kmdr ppor. SG Grażyna NAUDZIDŁO

Zastępca Naczelnika Wydziału Graniczno - Morskiego Morski Oddział Straży Granicznej
W 2004 r. ukończyłam Akademię Morską w Szczecinie na Wydziale Nawigacyjnym o specjalności Inżynieria Ruchu Morskiego, uzyskując tytuł inżyniera nawigacji morskiej. W roku 2015 uzyskałam tytuł magistra na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Służbę w Straży Granicznej rozpoczęłam w 2005 r. wstępując w szeregi Morskiego Oddział SG. W latach 2007-2010 zadania realizowałam w pionie granicznym Komendy Głównej Straży Granicznej Od 2010 r. ponownie wróciłam do Morskiego Oddziału, gdzie początkowo pełniłam służbę w pionie morskim, a po zmianach struktury oddziału w pionie graniczno – morskim. Od 01.04.2023 r. realizuję zadania na stanowisku Zastępcy Naczelnika Wydziału Graniczno – Morskiego MOSG.
Rozwiń Zwiń

Michał NIEWIADOMSKI

Founder and CEO Klub Energetyczny
Związany z mediami od blisko 30 lat. Pracował w Radiu Mazowsze, Rozgłośni Harcerskiej, Radiostacji, Polskim Radiu BIS, TVN CNBC, Programie Pierwszym Polskiego Radia i Rzeczpospolitej.
W 2021 r. otrzymał tytuł Osobowość Roku, nadawany przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej.
Rozwiń Zwiń

Zuzanna NOWAK

Dyrektor ds. analiz w The Opportunity Institute for Foreign Affairs i ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza.
Analityk ds. polityki energetycznej i klimatycznej.

Wcześniej pracowała w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w programie Sprawy Globalne, a uprzednio kierowała Projektem Energia w PISM. Zajmowała także stanowiska kierownicze, analityczne i eksperckie (zwłaszcza w zakresie współpracy międzynarodowej) m.in. w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz Polskim Komitecie Światowej Rady Energetycznej. Ukończyła Paris School of International Affairs na Sciences Po oraz Kolegium Europejskie w Brugii. Koncentruje swoje badania głównie na problemach związanych z bezpieczeństwem energetycznym oraz zagadnieniach wielostronnej dyplomacji klimatycznej.
Rozwiń Zwiń

Kmdr por. dr Krzysztof PAJĄK

Adiunkt, Akademia Sztuki Wojennej, Wydział Wojskowy, Instytut Operacji Wielodomenowych, Zakład Operacji w Domenie Morskiej
Biogram naukowy
1. Stopnie służbowe, stopnie i tytułu zawodowe/naukowe, imię i nazwisko, funkcja: kmdr por. dr Krzysztof Pająk, adiunkt
2. Miejsce pracy/służby: Akademia Sztuki Wojennej, Wydział Wojskowy, Instytut Operacji Wielodomenowych, Zakład Operacji w Domenie Morskiej

3. Wykształcenie: wyższe
4. .Doświadczenie zawodowe:
Akademia Marynarki Wojennej, Dywizjon Okrętów Podwodnych, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Dowództwo Generalne RSZ, MARCOM, Akademia Sztuki Wojennej.

6. Najważniejsze publikacje naukowe związane z tematem projektu:

Submarine Revolution 3.0: Unleashing the Potential of Autonomous Underwater Vehicles in Naval Warfare / Krzysztof Pająk. – Warszawa : Dom Wydawniczy Elipsa, 2024

Future submarine operating environment / Krzysztof Pająk. – Warsaw : Dom Wydawniczy Elipsa, 2023
Rozwiń Zwiń

Kpt. Roman PASZKE

Żeglarz, kapitan jachtowy i budowniczy jachtów
Uznany żeglarz, kapitan jachtowy i budowniczy jachtów. Ma za sobą ponad pięć dekad doświadczeń na morzu, przepływając ponad 200 000 mil morskich. Jego kariera obejmuje zarówno udział w najważniejszych regatach świata, jak i realizację ambitnych projektów żeglarskich.

Ceniony za swoje umiejętności żeglarskie i organizacyjne, jest także wykładowcą i instruktorem w dziedzinie motywacji
i zarządzania zespołem. Jego doświadczenie żeglarskie, w połączeniu z umiejętnościami przywódczymi i organizacyjnymi, czyni go autorytetem w prowadzeniu skomplikowanych przedsięwzięć żeglarskich, co wielokrotnie udowadniał, realizując największe polskie projekty żeglarskie i współpracując z takimi markami jak BIG Bank (Bank Inicjatyw Gospodarczych), Bank BPH, Bioton, Bonduelle, ENEA, Generali, Kulczyk Tradex, MK Café, Orange, Polpharma, Totalizator Sportowy, Warta.

Uznany wykładowca i pisarz .

Sport:
- Czterokrotny Mistrz Polski w żeglarstwie morskim (skipper)
- Trzykrotny wicemistrz Polski w żeglarstwie morskim (sternik)
- Dwukrotny wicemistrz olimpijski w klasie Tornado (sternik)
- Pierwsze miejsce Kieler Woche (Niemcy) (skipper)
- Trzecie miejsce Sardinia Cup (Włochy) (skipper)
- Drugie miejsce Fastnet Race (Anglia) (skipper)
- Czwarte miejsce IMS Championships (Holandia) (skipper)
- Pierwsze miejsce Admirals Cup (Anglia) (kierownik)
- Czwarte miejsce THE RACE (2000, Dookoła Świata) (skipper)
- Dwukrotny zdobywca nagrody „SILVER SEXTANT” - Rejs Roku (1997, 2001)
Rozwiń Zwiń

Robert „EDDIE” PAWŁOWSKI

Kapitan marynarki, były żołnierz FORMOZY
Absolwent Akademii Marynarki Wojennej. Były operator sił specjalnych -13 lat w Jednostce Specjalnej Marynarki Wojennej FORMOZA.
Weteran misji w Zatoce Perskiej i Afganistanie.

Instruktor strzelectwa bojowego i sportowego;
Instruktor taktyki: CQB, walki partyzanckiej, operacji na wodzie;
Kilkukrotna współpraca z BOR w czasie ochrony Prezydenta RP jako dowódca Grupy Wsparcia Taktycznego.
Wielokrotna ochrona VIP, w tym Dowódcy sił NATO na rejon Atlantyku Północnego.

Kurs zabezpieczenia przeciwbombowego wizyt VIP.
Kurs planowania operacji prowadzony przez amerykański Joint Special Operations University.
Prowadzący liczne szkolenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.
Rozwiń Zwiń

Jarosław PUDZIANOWSKI

Sekretarz Zespołu Incydentów Krytycznych, Wydział Ochrony Infrastruktury Krytycznej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
ukończył Politechnikę Radomską na Wydziale Elektrotechniki, specjalność automatyka. W swojej 26 letniej pracy realizuje zadania budowania odporności państwa na rzecz Infrastruktury Krytycznej, bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa informacji oraz cyberbezpieczeństwa. Jest cenionym wykładowcą akademickim między innymi na Uniwersytecie Warszawskim i Collegium Civitas, jak również współautorem publikacji z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej, a także autorem artykułów publikowanych w polskich czasopismach branżowych. Na co dzień współpracuje na rzecz bezpieczeństwa z operatorami infrastruktury krytycznej, administracją publiczną oraz służbami, jak również uczestniczy w międzynarodowych grupach roboczych związanych z budowaniem i kształtowaniem odporności usług kluczowych. Bierze aktywny udział w tworzeniu i opiniowaniu standardów związanych z bezpieczeństwem. Jest ekspertem z zakresu bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa i ciągłości działania, co potwierdzają zdobyte międzynarodowe certyfikaty. Jako prelegent uczestniczył w ponad 150 konferencjach i seminariach, przekazując wiedzę związana z zapewnieniem bezpieczeństwa. W swojej karierze zajmował między innymi funkcje Pełnomocników ds. Cyberbezpieczeństwa, Zarządzania Bezpieczeństwem, ochrony danych osobowych oraz ochrony Informacji Niejawnych. Uczestniczy czynnie w gronach doradczych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Cyfryzacji, Zdrowia a także w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest delegatem krajowym do Rady UE w ramach grupy Prociv CER. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa wykonuje zadania Sekretarza Zespołu Incydentów Krytycznych.
Rozwiń Zwiń

Prof. Alan RILEY

Senior Fellow at the Atlantic Council, Global Energy Center
Profesor Riley jest profesorem wizytującym w Kolegium Europejskim w Natolinie oraz starszym pracownikiem Atlantic Council w Waszyngtonie. Specjalizuje się w prawie UE, prawie konkurencji i prawie energetycznym. Przez ostatnie dwie dekady pisał obszernie na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego. W praktyce od 2015 r. jest członkiem Komitetu Doradczego Wspólnoty Energetycznej, czyli jej panelu sądowniczego, stosującego prawo energetyczne UE do państw bałkańskich spoza UE, Gruzji, Ukrainy i Mołdawii. Ostatnio pełnił funkcję doradcy premiera Mołdawii ds. bezpieczeństwa energetycznego. Wcześniej profesor Riley prowadził katedrę międzynarodowego prawa handlowego na City St Georges, University of London. Jest także współzałożycielem Competition Law Scholars Forum i pisał obszernie na temat UE, energii, kwestii prawnych i bezpieczeństwa dla Financial Times, Wall Street Journal i New York Times.
Rozwiń Zwiń

Jacek SIEWIERA

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Urodzony w 1984 r. we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Obronił rozprawę doktorską w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz autorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego ograniczeniom technologii podtrzymującej życie, zatytułowanego „Terapia daremna dla lekarzy i prawników”. Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie „Strategii i Innowacji”.

W czasie służby wojskowej w Wojskowym Instytucie Medycznym utworzył Klinikę Medycyny Hiperbarycznej – pierwszy w Polsce wojskowy ośrodek kliniczny, dedykowany leczeniu personelu podwodnego oraz latającego Sił Zbrojnych. Jest autorem pierwszych zaprojektowanych w Polsce modułowych szpitali tymczasowych oraz kilku innowacyjnych rozwiązań technicznych z dziedziny medycyny i bezpieczeństwa podlegających europejskiej ochronie własności intelektualnej.

Był Dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA w 2020 r., a w trakcie wizyty w Białym Domu otrzymał oficjalne podziękowania od Prezydenta Stanów Zjednoczonych za wkład polskich medyków w zwalczanie pandemii COVID-19 w USA i został odznaczony amerykańskim
Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois.

Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność - w 2018 r. za podjęcie się ratunkowej terapii hiperbarycznej pilota samolotu odrzutowego MiG-29; oraz w 2020 r. za kierowanie Polską Wojskowo-Cywilną Misją Medyczną w Lombardii w trakcie pandemii COVID-19. Odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego. Laureat Portretów Polskiej Medycyny. Jest autorem publikacji z zakresu ratownictwa i ochrony ludności, a także założycielem Centrum Ratownictwa.

Do czerwca 2022 r. pełnił zawodową służbę wojskową w Wojskowym Instytucie Medycznym. 15 czerwca 2022 r. został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie zajmował się m.in. kwestiami zarządzania kryzysowego oraz ochrony ludności cywilnej. W kontekście prac nad ustawą o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej podejmował działania dotyczące wymiany oraz wykorzystania doświadczeń ukraińskich służb ratowniczych, ochrony infrastruktury i rozwiązań służących ochronie ludności. Zaangażowany był także w sprawy międzynarodowej pomocy dla Ukrainy, w tym dla uchodźców wojennych oraz leczenia w Polsce ukraińskich żołnierzy poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji.

Z dniem 11 października 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył ministra Jacka Siewierę na stanowisko Sekretarza Stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Rozwiń Zwiń

Grzegorz TRZECIAK

Squadron
Były oficer jednostek kawalerii powietrznej i śmigłowców bojowych. Skoczek spadochronowy wojsk powietrzno-desantowych. Brał udział w misji w Bośni Hercegowinie i w wojnie w Iraku. Dowódca jednej z pierwszych eskadr samolotów bezzałogowych w WP. W latach 2009 i 2010 brał udział w pracach nad prawem lotniczym oraz w zakresie użytkowania dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej w ramach zespołów roboczych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sił Powietrznych (obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa). Współtworzył Ośrodek Szkolenia Obsług Systemów BSP w Dęblinie. Od 2015 ekspert Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w zakresie dronów. W latach 2023-2024 dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Instytutu Lotnictwa.
Rozwiń Zwiń

Kamil WĄSOWICZ

Dyrektor zarządzający Departamentu Teleinformatyki w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych
Dyrektor zarządzający Departamentu Teleinformatyki w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Absolwent Wydziału Automatyki i Robotyki Politechniki Koszalińskiej oraz Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył studia podyplomowe „Efektywne zarządzanie IT w organizacji" w Szkole Głównej Handlowej.

Jako oficer służył w Wojsku Polskim w radiolokacji, pracował także m.in. przy organizacji działania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. W 2016 r. został zastępcą dyrektora Departamentu Teleinformatyki w PSE.
Rozwiń Zwiń

Julian WIECZORKIEWICZ

Staff Officer, Climate and Energy Security Section, Innovation, Hybrid and Cyber Division (IHC)
Analityk energetyczny, think-tank i dyplomata. Julian dołączył do Pionu Innowacji, Hybryd i Cybernetyki NATO w 2023 roku i zajmuje się rozwojem sytuacji energetycznej. W latach 2019-2023 Julian pracował jako referent ds. Rosji w Pionie Spraw Politycznych i Polityki Bezpieczeństwa NATO. Wcześniej Julian pracował jako dyplomata w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym czasie (2014-2019) pracował w Przedstawicielstwie RP przy NATO (2017-2019). Pełnił również funkcję urzędnika ds. amerykańskich podczas pracy w siedzibie MSZ w Warszawie (2014-2016). W latach 2013-2014 Julian pracował jako badacz w Centre for European Policy Studies (CEPS), wiodącym brukselskim think-tanku, gdzie zajmował się kwestiami energetycznymi. Julian pracował również dla Komisji Europejskiej w Brukseli (2012) i w Algierii (2010-2011).
Julian jest absolwentem Kolegium Europejskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Julian jest stypendystą Jamesa S. Dentona w Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA). Julian publikował obszernie na temat bezpieczeństwa energetycznego i klimatycznego oraz udzielał licznych wywiadów (np. dla Bloomberg TV czy Wall Street Journal).
Rozwiń Zwiń

Płk. Artur ZDYBSKI

Dyrektora Biura Infrastruktury Specjalnej w Ministerstwie Obrony Narodowej
Rozwiń Zwiń