Przemówienie Gości:
Profesor Riley jest profesorem wizytującym w Kolegium Europejskim w Natolinie oraz starszym pracownikiem Atlantic Council w Waszyngtonie. Specjalizuje się w prawie UE, prawie konkurencji i prawie energetycznym. Przez ostatnie dwie dekady pisał obszernie na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego. W praktyce od 2015 r. jest członkiem Komitetu Doradczego Wspólnoty Energetycznej, czyli jej panelu sądowniczego, stosującego prawo energetyczne UE do państw bałkańskich spoza UE, Gruzji, Ukrainy i Mołdawii. Ostatnio pełnił funkcję doradcy premiera Mołdawii ds. bezpieczeństwa energetycznego. Wcześniej profesor Riley prowadził katedrę międzynarodowego prawa handlowego na City St Georges, University of London. Jest także współzałożycielem Competition Law Scholars Forum i pisał obszernie na temat UE, energii, kwestii prawnych i bezpieczeństwa dla Financial Times, Wall Street Journal i New York Times.
Per OLAV FOSS – Senior Advisor Marine Security, Equinor – Doświadczenia Equinor w zabezpieczaniu morskiej infrastruktury energetycznej
Moderator: Michał NIEWIADOMSKI – Klub Energetyczny
PRELEGENCI (kolejność alfabetyczna)
Moderator: Zuzanna NOWAK – The Opportunity
„Bezpieczeństwo energetyczne Polski to fundament naszej suwerenności. Niezależność energetyczna towarzyszy naszej niepodległości – jej brak natomiast czyni nas podatnymi na presje geopolityczne.
Rozwój oraz dywersyfikacja źródeł energii jest równie istotna dla kształtowania dobrobytu i bezpieczeństwa narodowego jak rozwijanie naszego potencjału militarnego.
Od 24 lutego 2022 za naszymi granicami trwa pełnoskalowy konflikt zbrojny. Na co dzień w mediach pojawiają się przekazy na temat sytuacji na Ukrainie. Znacznie mniej spektakularne (a co za tym idzie mniej medialne) działania zachodzą w sferze energetycznej naszego kraju. Odcięcie od dostaw gazu z Rosji i ataki na infrastrukturę europejską pokazały jak niewiele potrzeba aby wstrząsnąć naszym bezpieczeństwem energetycznym.
Starając się adresować wyzwania i ryzyka związane z procesem modernizacji polskiej energetyki, przedstawiam koncepcję przeprowadzenia serii wydarzeń, opartych na idei zwiększania świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa energetycznego. Ich osią będzie cykl regat żeglarskich połączonych z kampanią informacyjną, poruszającą następujące tematy:
» Konieczność zwiększenia nakładów na rozbudowę infrastruktury energetycznej,
» pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych,
» znaczenie dywersyfikacji źródeł energii oraz przyspieszenia dokonywanej w Polsce transformacji energetycznej”
Pomysłodawcami projektu są kpt. Roman Paszke oraz Bogusław Linda.
Solidne systemy wczesnego ostrzegania mają kluczowe znaczenie dla ochrony infrastruktury i operacji. Kluczowe komponenty obejmują:
Inwestowanie w te obszary zwiększa odporność, umożliwiając inteligentniejsze i skuteczniejsze reagowanie na pojawiające się zagrożenia.
PRELEGENCI (kolejność alfabetyczna)
Moderator: Grzegorz TRZECIAK – Squadron
PRELEGENCI (kolejność alfabetyczna)
Moderator: Wojciech JAKÓBIK – Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego